Region 3
Southwestern Region
Arizona and New Mexico
333 Broadway Blvd SE
Albuquerque, NM 87102-3407
Hours: 8:00 a.m. - 4:30 p.m. (MT)
Phone: 505-842-3292
TTY: 505-842-3898
Fax: 505-842-3800 
E-mail: Mailroom R3@fs.fed.us
Website: www.fs.usda.gov/r3
CAL JOYNER Regional Forester 505-842-3300
Janine Daniels Executive Assistant 505-842-3301
Patricia Mares Administrative Support Assistant 505-842-3396
Jim Upchurch Deputy Regional Forester 505-842-3306
Sandy Watts Deputy Regional Forester 505-842-3307
Rita Skinner Acting Chief of Staff 505-842-3305
Yolynda Begay Tribal Relations Program Manager 505-842-3424
Shelly Pacheco Regional Health and Safety Officer 505-842-3133
Bequi Livingston Regional Comprehensive Wellness and Resiliency Program Manager
505-842-3133
Ericka Luna New Mexico State Liaison 505-438-5318
Linda Lind Arizona State Liaison 602-225-5205
Margaret Van Gilder Acting Litigation Program Manager 505-842-3219
Roxanne Turley Acting Appeals Program Manager 505-842-3223
Ana Parada Conflict Management & Prevention (CMP) 505-842-3452
Toll-free number for CMP 888-859-8550
Local number for CMP 505-842-3299
Office of the General Counsel
P.O. Box 586
Albuquerque, NM 87103
Fax: 505-248-6013
For FedEx and UPS Deliveries:
500 Gold Ave. SW, Suite 11016
Albuquerque, NM 87102
Main Line/Directory 505-248-6010
Cassandra Casaus Currie Assistant Regional Attorney 505-248-6009
Patricia Leigh Disert Attorney/Advisor 505-248-6007
Nicholas L. Pino Attorney/Advisor 505-248-6020
M'Leah C. Woodard Attorney/Advisor 505-248-6002
Dawn Dickman Attorney/Advisor 505-248-6020
Vacant Attorney/Advisor
Angela McGuire-Pike Legal Technician 505-248-6005
Susan Sanchez Legal Instruments Examiner 505-248-6008
Law Enforcement and Investigations
ROBIN POAGUE Special Agent in Charge 505-842-3104
Fax: 505-842-3105
Michael Gardiner Jr. Assistant Special Agent in Charge 505-842-3363
Aban Lucero Patrol Commander 505-842-3362
Marie Derobertis Program Specialist 505-842-3186
Erika Lopez Administrative Assistant 505-842-3196
Vacant Staff Assistant 505-842-3468
Bray Addison Patrol Captain, Tonto NF 602-225-5241
Cheri Bowen Patrol Captain, Coronado NF 520-388-8430
Jon Nelson Patrol Captain, Coconino NF 928-527-3509
Tim Bertrand Patrol Captain, Gila NF 575-388-8308
Daniel Reed Patrol Captain, Cibola, Carson and Santa Fe NFs 505-346-3881
Aaron Dobson Patrol Captain, Apache-Sitgreaves NFs 928-333-6327
Acquisition Management
ROBERTA BUSKIRK Director 505-842-3383
Vacant Deputy Director 505-842-3340
Karen Woolsey Administrative Support Supervisor 505-842-3318
Vacant Supervisory Contracting Officer 505-842-3342
Melissa Paquin-Leon Stewardship Contracting Officer 505-842-3180
Marcella Lucero  Lead Purchasing Agent 505-842-3326
Barbara Hatch Regional Area Program Coordinator 505-842-3450
Anna Marceau Local Area Program Coordinator 505-842-3367
Don Thomas Leasing Officer NM 505-842-3123
Lorrie Evans Leasing Officer AZ 602-225-5349
Vacant Property Management Specialist 505-842-3333
Armando Apodaca Facilities Specialist RO/B&F & CIO 505-842-3139
Carmen Melendez Supervisory Grants and Agreements Specialist 505-842-3199
Paula Barnhill  Records, Directives Specialist 505-842-3890
Raquel Cantu FOIA Specialist  505-842-3121
Roberta Montoya Designated Area Representative (DAR) - Wireless Program 505-842-3348
    Jose Mondragon Mailroom Supervisor 505-842-3324
Budget and Finance
LEWIS H. CARROLL Director 505-842-3201
Rosa Ayala Administrative Assistant 505-842-3411
Vacant Program Analyst 505-842-3369
Geizel Gerena Regional Office Budget Officer 505-842-3174
Deena Gutowski Budget Analyst 505-842-3184
Aurelio Corral Budget Analyst 505-842-3369
Civil Rights (WO)
VACANT Director 505-842-3813
Rosa Ayala Administrative Assistant 505-842-3411
Vacant Outreach Coordinator 505-842-3188
Aurelia Harris Equal Employment Specialist 505-842-3422
Ecosystem Analysis and Planning, Watershed, and Air Management
BOB DAVIS Director 505-842-3210
Jennifer Ruyle Deputy Director 505-842-3886
Karen Woolsey Support Services Supervisor 505-842-3213
Denise Aragon Administrative Support Assistant
Mathew Turner Regional Planner 505-842-3214
Vacant Regional Planning Specialist 505-842-3136
Peg Sorensen Regional NEPA Coordinator 505-842-3256
Roxanne Turley Assistant Regional NEPA Coordinator 505-842-3178
Vacant NEPA Specialist 928-527-3536
Jack Triepke Regional Ecologist/Air Program Coordinator 505-842-3146
Vacant Air Quality Specialist 505-842-3840
Vacant Regional Social Science Coordinator 505-842-3225
Vacant Social Scientist 505-842-3143
Roy Jemison Regional Hydrologist 505-842-3255
Anna Jaramillo-Scarborough Watershed Improvement Coordinator & Staff Budget Coordinator 505-842-3254
Lavonna Begay Asst. Regional Hydrologist 505-842-3254
Vacant Regional Analyst
Wayne Robbie Supervisory Soil Scientist/Inventory Coordinator 505-842-3253
Steve Strenger Supervisory Soil Scientist 505-842-3145
Micah Kiesow Soil Scientist 575-388-8272
Nori Koehler Soil Scientist 505-388-8243
Maureen Yonovitz Soil Scientist 505-842-3144
Vacant Supervisory Soil Scientist 602-225-5207
Patricia Boness Soil Scientist 520-388-8380
Estella Smith Soil Scientist 602-225-5298
Eric Robertson Soil Scientist 520-388-8485
Vacant Soil Scientist 520-388-8378
Vacant NEPA Team Leader 505-842-3216
Patricia Cohn NEPA Team Writer/Editor 505-842-3171
Vacant NEPA Team Archeologist 505-842-3212
Vacant NEPA Team Natural Resource Specialist 505-842-3346
Raul Sanchez NEPA Team Wildlife Biologist 505-842-3248
Jim Snyder NEPA Team Watershed Specialist 505-917-4663
Elizabeth (Beth) Dykstra NEPA Team Environmental Specialist 505-842-3312
Vacant NEPA Team Specialist 505-842-3125
Vacant Office Automation Clerk 505-842-3215
Engineering
DANNY R. MONTOYA Director 505-842-3370
Andrea Carter Administrative Assistant 505-842-3371
Jerry Mortensen Engineering Programs & Budget Coordinator 505-842-3830
Valerie Gomez Asst.Reg. Fleet Manager/RO-Cibola Fleet Manager 505-842-3853
Jackie Malone Fleet Financial Management Specialist 505-842-3856
Todd Walerak Regional Fleet manager 505-842-3822
Marjorie Apodaca Transportation Systems Management Group Leader 505-842-3852
Jennifer Dean Preconstruction/Development Engineer 505-842-3859
Vacant Operations & Maintenance Engineer 505-842-3831
Maria McGaha Regional Environmental Engineer 505-842-3837
William Medina Assistant Regional Environmental Engineer 505-842-3836
Jessica Baca Regional Water/Wastewater Engineer 505-842-3829
Steve McDonald Environmental Engineer 505-842-3838
Mark Schwab Regional Abandoned Mine Lands Coordinator 602-225-5266
Sarah Baker Regional Sustainable Operations Coordinator 505-842-3839
Patrick Leyba Facilities Engineer Group Leader 505-842-3851
Michael P. French Mechanical Engineer 505-842-3377
Juan Louie Canez Region 3 Project Engineer 928-333-6272
Atiq Syed Regional Dams & Geotechnical Engineer (R2 & R3) (R3) 505-842-3854
(R2) 303-513-3884
Vacant Geometronics Group Leader, Regional NRM Program Manager 505-842-3846
Mike Burns Cartographer 505-724-3791
Rick Crawford GIS Analyst 505-842-3855
Pete Joria Remote Sensing Specialist 505-842-3821
Kathleen Hawkos Geographer 505-842-3860
Bart Matthews Photogrammetry Specialist 304-533-7924
Jarl Moreland GIS Specialist 505-842-3832
Ernest Seiger Geographer 505-842-3849
Tom Mellin Remote Sensing Unit Leader 505-842-3845
Candace Bogart Photogrammetry, GIS Unit Leader 505-842-3858
Veronica Lopez GIS Analyst 505-842-3168
Pete Martinez Supervisory Cartographer 505-842-3867
Mike Brown Senior Cartographer 505-842-3857
Fire and Aviation Management
BILL VAN BRUGGEN Director 505-842-3206
Judy Palmer Deputy Director 505-842-3350
Colleen Loretto Supervisory Admin. Assistant  505-842-3460
Scott Wolfe-Carlisle Administrative Support Assistant 505-842-3462
Sandy Mercer Office Automation Clerk 505-842-3353
Jami Anzalone Asst.Director, Regional Safety Manager 505-842-3351
Vacant  Regional Aviation Specialist -
Kristine Damsgaard Asst. Director, Regional Aviation Officer 505-842-3359
John Bussell Helicopter Inspector Pilot 505-842-3358
Tom French Pilot/Leadplane/Light Aircraft 505-842-3357
Patrick Kane Fixed Wing Operations Specialist 505-842-3112
Brian Knapp Helicopter Operations Specialist 505-842-3432
Rob Van Horn  Regional Aviaton Maintenance Inspector 505-362-7037
Richard Nieto Asst Director, Fire Ops (Regional FMO) 505-842-3418
Tony Diaz Area Coordinator 505-842-3876
Kevin  Ditmanson Area Coordinator 505-842-3470
Fred Hernandez Fire Mgmt. Specialist, Asst. Operations 505-842-3804
Vacant  Regional Fire, Training Officer -
Jake Nuttall Workforce Planning 505-842-3281
Vacant  Regional Health & Safety Specialist 505-842-3412
Pamela Bostwick Assistant Director, Fuels Management 505-842-3417
Tessa Nicolet Fire Ecology 928-474-7978
Will Bayey Fuels Management Specialist To Be Detrmined
Billy Zamora Asst. Director, Planning/Budget/Coop Fire Prgms 505-842-3388
Harold Riggs Budget 505-842-3894
Dennis Fiore Coop Fire Specialist 505-842-3203
Mary Zabinski Fire Information Officer 505-842-3897
Kenan Jaycox Center Director/SWCC (BLM) 505-842-3877
Chuck Maxwell Fire Weather Specialist (NPS) 505-842-3419
Richard Naden Fire Weather Specialist (NPS) 505-842-3415
Nancy Moore Area Coordinator/SWCC (BLM) 505-842-3458
Frank Bedonie Area Coordinator/SWCC (BIA) 505-842-3875
Jay Ellington Area Intelligence Officer (NPS) 505-842-3874
Robert  Torres WO 505-842-3384
SWCC SWCC Main Number 505-842-FIRE
Nancy Moore Regional Area Coordinator (BLM) 505-842-3458
Frank Bedonie Regional Area Coordinator (BIA) 505-842-3875
Robert Torres WO Aviation Safety Inspector/Avionics 505-842-3384
Robert Torres WO Aviation Safety Inspector/Avionics 505-842-3384
Forestry, Forest Health and Cooperative Forestry
CLIFFORD DILS Director 505-842-3242
VACANT Deputy Director 505-842-3240
Yvette Pacheco Administrative Support Assistant 505-842-3243
Vacant NM Zone Leader 505-842-3286
Andrew Graves Entomologist (NM) 505-842-3287
James J. Jacobs Pathologist (NM) 505-842-3288
Daniel Ryerson Forest Health Specialist  505-842-3285
Crystal Tischler Forest Health Coordinator  505-842-3284
Allen White Regional Pesticide Coordinator  505-842-3280
John Anhold AZ Zone Leader 928-556-2073
Vacant Entomologist (AZ) 928-556-2074
Mary Lou Fairweather Pathologist (AZ) 928-556-2075
Amanda Grady Entomologist (AZ) 928-556-2072
Vacant Biological Tech (AZ) 928-556-2071
Paul Fink Forester, Appraisal/Programs 505-842-3423
Dave Cummings Forester, Administration 505-842-3426
Karen Jones Forester, Mensuration 505-842-3420
Angela Parker NM Timber Sale Contracting Officer 505-842-3888
Don Vandendriesche Vegetation Application Program Manager 505-842-3429
James Youtz Regional Silviculturist 505-842-3428
Dennis Dwyer Forester, Stewardship Contracting Coordinator 505-842-3480
Vacant Silviculturist-Appeals & Reforestation 505-842-3118
Kris Garms Timer Sales Administration Specialist 505-842-3481
Georgi Porter Computer Specialist 505-842-3483
Norm Thornton Computer Specialist 505-842-3372
Vacant Biological Scientist 505-842-3344
Vacant Assistant Cooperative Forestry Program Manager 505-842-3881
Vacant Biomass Utilization Specialist 505-842-3391
Walter Dunn Collaborative Forest Restoration & International Forestry Program Manager 505-842-3425
Alicia San Gil CFRP/Grants Manager Program Assistant 505-842-3289
Lands and Minerals
TRACY PARKER Director 505-842-3270
Angela Sandoval Administrative Support Assistant 505-842-3271
Doug Williams Land Adjustment Group Leader, Budget 505-842-3274
Debrah Solano Realty Specialist 505-842-3456
David McInnis Regional Appraiser 505-842-3379
Yvonne Lovato Apprentice Appraiser 505-842-3156
Joe Payne Senior Review Appraiser 928-527-3415
Vacant Rights-of-Way and Special Uses Group Leader  505-842-3445
Becky Cross Rights-of-Way Grants, Special Uses Group 505-842-3277
Lori Price R3/R4 SUDSCoord., Land Law Examiner ROW/Grants 801-625-5785
Mike Linden Regional Liaison for Minerals, Geology Group/Salable Minerals Specialist WO/CNO 505-842-3158
Vacant Leasable Mineral Specialist, WO/CNO 505-842-3278
Robert Thompson Locatable Mineral Specialist, WO/CNO 605-716-2163
Roger Congdon Ground Water Hydrologist, WO/CNO 505-842-3835
Chris Chavez Regional Land Surveyor, STA, Status, Title Claims, Withdrawals 505-842-3272
Sandy Raun Status Program Specialist 505-842-3873
Rob Dufour Land Law Examiner 505-842-3159
George McKay Title Claims 505-388-8423
Jamie Gough R3/R4 Ditch Bill Coordinator 801-625-5809
Public & Legislative Affairs Office
MARIE SEBRECHTS Director 505-842-3290
Sheila Poole Public Affairs Specialist 505-842-3291
Wade Tigelaar Visitor Information Assistant 505-842-3193
Melissa Dean Visitor Information Assistant 505-842-3898
Vacant Legislative Affairs 505-842-3291
Vacant Digital Media and Issues Manager 505-842-3393
Mark Chavez Regional Media and Issues Manager; Secure Rural Schools Coordinator 505-842-3393
Mary Zabinski Fire Information 505-842-3897
Linda Harms Regional Web Manager 505-842-3296
Pat Johnson Printing Specialist 505-842-3295
Elise "Apple" Snider Regional Cooperative Education Coordinator 505-842-3398
Ashley Cummings Office Automation Assistant 505-842-3297
Julie Padilla Every Kid in a Park & Youth Services Resource Assistant 505-842-3385
Rangeland Management
STEVE HATTENBACH Director 505-842-3224
Yvette Pacheco Administrative Support Assistant 505-842-3243
Judith Dyess Deputy Director 505-842-3229
Allen White Invasive Species Plant Coordinator 505-842-3280
Vacant Rangeland Inventory, Assessment and Monitoring 505-842-3220
Kevin Sanchez Rangeland Management Data Program Manager 505-842-3169
Recreation, Heritage, and Wilderness Resources
FRANCISCO VALENZUELA Director 505-842-3442
Leo Sanchez Administrative Support Assistant 505-842-3446
David M. Johnson Heritage Program Manager 505-842-3232
Frank Wozniak NAGPRA Coordinator 505-842-3238
Vacant Regional Landscape Architect
Vacant Landscape Architect 505-842-3234
Beth Dykstra Recreation Special Uses 505-842-3234
Bjorn Fredrickson Wilderness, Wild & Scenic Rivers, Caves 505-842-3233
Dennis Garcia Recreation Budget and Acountability Program Manager 505-842-3443
Beth Dykstra Recreation Special Uses Program Manager 505-842-3235
Laura White Arizona National Scenic Trail Administrator/NSHT Coordinator 520-388-8328
Vacant GIS Analyst/Assistant Data Manager
Vacant Developed Sites, REA, CIP
LaTasha Wauneka Youth, Volunteer & Hosted Programs Coordinator, Interpretive Associations Liaison      505-842-3355
Angela West Tourism Specialist (BLM)  505-842-3444
Kyung Koh Recreation Planning, NEPA, Appeals, Travel Management 505-842-3451
Vacant Partnerships 505-842-3355
    Sharon Cuevas Recreation Business Manager 505-842-3235
Wildlife, Fish, and Rare Plants
STEVE HATTENBACH Acting Director 505-842-3260
Bobbi Barrera Deputy Director 505-842-3194
Vacant Administrative Support Assistant 505-842-3435
Yvette Paroz Fisheries Program Manager 505-842-3228
Ernie Taylor Budget Program Manager 505-842-3267
Vacant Threatened & Endangered Species Program Manager  505-842-3194
Steven Plunkett Threatened & Endangered Species Program Assistant, Wildlife 505-842-3195
Ron Maes Threatened & Endangered Species Program Assistant, Aquatics 505-842-3191
Brian Dykstra Wildlife Program Manager 505-842-3268
Karl Malcolm Regional Wildlife Ecologist 505-842-3262
Vacant Regional Botanist 505-842-3228
NATIONAL FORESTS
Arizona
Apache-Sitgreaves 928-333-4301
30 South Chiricahua Street Fax: 928-333-5966
P.O. Box 640 TTY: 928-333-6292
Springerville, AZ 85938
www.fs.usda.gov/asnf
Steve Best Acting Forest Supervisor 928-333-6301
Wendy Jo Haskins Deputy Forest Supervisor 928-333-6300
Tammy Slade FOIA/Executive Assistant 928-333-6338
Pamela Baltimore Public Affairs Officer 928-333-6263
Warren Abbott Acquisition Management, Contracting Officer 928-333-6344
Nancy Walls Range, Watershed, Wildlife 928-333-6302
Dustie Aylor Supervisory Administrative Operations Specialist 928-333-6337
Vacant Engineering, Recreation, Heritage, Lands and Minerals 928-333-6340
Gayle Richardson Acting Forest Health Staff Officer (Fuels/Timber) 928-333-6318
Denise Morrison Forest Safety Officer 928-333-6285
Ranger Districts
Alpine 928-339-5000
Junction of U.S. Highways 180 & 191 Fax: 928-339-4323
P.O. Box 469
Alpine, AZ 85920-0640
Edward Holloway District Ranger 928-339-5010
Clifton 928-687-8600
HCI Box 733
Duncan, AZ 85534-8134
Carol Telles District Ranger 928-687-6801
Black Mesa 928-535-7300
2748 East Highway 260
P.O. Box 968
Overgaard, AZ 85933-0968
Chris James District Ranger 928-535-7301
Springerville 928-333-6200
165 South Mountain Avenue Fax: 928-333-4182
P.O. Box 760
Springerville, AZ 85938-0760
Richard Madril Acting District Ranger 928-333-6201 
Lakeside 928-368-2100
2022 West White Mountain Boulevard Fax: 928-368-6476
Lakeside, AZ 85929-6268
Ed Collins District Ranger 928-368-2101
Coconino 928-527-3600
1824 South Thompson Street Fax: 928-527-3620
Flagstaff, AZ 86004-2529 TTY: 928-527-3620
www.fs.usda.gov/coconino
LAURA JO WEST Forest Supervisor 928-527-3501
Scott A. Russell Deputy Forest Supervisor 928-527-3456
Diana Pennington Secretary 928-527-3502
Brady Smith Public Affairs Officer 928-527-3490
John O'Brien Engineering Staff Officer 928-527-3578
John Buehler Stewardship Staff Officer 928-527-3440
Paul Flanagan Public Services Staff Officer 928-527-3470
Duane Tewa Deputy Fire and Aviation Staff Officer 928-527-3550
Dan Reeve Administrative Officer 928-527-3506
Jon Nelson Law Enforcement Patrol Captain 928-527-3509
Darryl SanSouci Safety Officer 928-527-3422
Ranger Districts
Flagstaff 928-526-0866
5075 North Highway 89 Fax: 928-527-8288
Flagstaff, AZ 86004-2852
Mike Elson District Ranger 928-527-8231
Debra Mollet Deputy District Ranger 928-527-8214
Red Rock 928-203-7500
Mailing Address:  Fax: 928-203-7539
P.O. Box 20429
Sedona, AZ 86341
Physical Address:
8375 State Route 179
Sedona, AZ 86351
Nicole Branton District Ranger 928-203-7501
Mogollon Rim 928-477-2255
Blue Ridge Office Fax: 928-477-5057
8738 Ranger Road
Happy Jack, AZ 86024-9714
Linda Wadleigh District Ranger 928-477-5001
Coronado 520-388-8300
300 West Congress Fax: 520-388-8305
Tucson, AZ 85701-1319 
www.fs.usda.gov/coronado
KERWIN DEWBERRY Forest Supervisor 520-388-8306
John Waconda Acting Deputy Forest Supervisor 520-388-8307
Amy Holley Acting Executive Assistant 520-388-8320
Rachael Hohl NEPA/FOIA/Appeals/Ligitation Officer 520-388-8352
Joel Chandler Safety Officer 520-388-8321
Vacant Public Lands Liaison (Border) 520-559-2763
Kristy Lund Fire Management Staff Officer 520-202-2701
Joe Winfield Recreation/Special Uses/Lands/Heritage Staff Officer 520-388-8422
Daniel Montez Budget Staff Officer 520-388-8323
Heidi Schewel Public Affairs Staff Officer 520-388-8343
James Heitholt Rangeland Management Program Manager 520-388-8372
Ed Monin Engineering/Minerals Staff Officer 520-388-8415
Mindy S. Vogel Minerals Program Manager 520-388-8327
Pete Schwab Deputy Fire Management Staff Officer 520-202-2702
Vacant Natural Resources/Planning Staff Officer 520-388-8351
Craig Fleischer Adminstrative Officer 520-388-8308
Vacant Planning Program Manager 520-388-8370
Vacant Watershed Program Manager 520-388-8373
Mark Hostetler Contracting Staff Officer 520-388-8311
Angela Barclay Wildlife Program Manager 520-388-8374
Vacant Tribal Liaison/Heritage Program Manager 520-388-8392
Vacant Tribal Liaison
Ranger Districts
Douglas 520-364-3468
1192 W.Saddle View Road Fax: 520-364-6667
Douglas, AZ 85607-6343
Doug Ruppel District Ranger
Nogales 520-281-2296
303 Old Tucson Road Fax: 520-281-2396
Nogales, AZ 85621-9790
Jim Copeland District Ranger
Sierra Vista 520-378-0311
4070 S. Avendia Saracino Fax: 520-378-0519
Hereford, AZ 85615-8200
Daisy Kinsey District Ranger
Safford 928-428-4150
711 14th Avenue, Suite D Fax: 928-428-2393
Safford, AZ 85546-3364
Kent Ellett District Ranger
Santa Catalina 520-749-8700
5700 NorthSabino Canyon Road Fax: 520-749-7723
Tucson, AZ 85750-0999
Ken Born District Ranger
Kaibab 928-635-8200
800 South 6th Street Fax: 928-635-8208
Williams, AZ 86046-2899
www.fs.usda.gov/kaibab
HEATHER PROVENCIO Forest Supervisor 928-635-8301
Jeanette Perkins FOIA/PA Specialist/Executive Assistant 928-635-8383
Jacqueline Banks Public Affairs Officer 928-635-8314
Patti Turpin Stewardship Staff Officer 928-635-8384
Art Gonzales Fire Staff Officer 928-635-8340
Jon Nelson Patrol Captain 928-527-3509
Louis Queralt Safety Officer 928-635-8368
Helen Sagner Administrative Officer 928-635-8306
Liz Schuppert Public Services Staff Officer 928-635-8367
John O'Brien Engineering Staff 928-527-3578
Mike Lyndon Tribal Liaison 928-635-8272
Ranger Districts
North Kaibab 928-643-7395
430 South Main Street Fax: 928-643-8105
P.O. Box 248
Fredonia, AZ 86022-0248
Randall Walker District Ranger
Tusayan 928-638-2443
176 Lincoln Log Loop Fax: 928-638-1065
P.O. Box 3088
Grand Canyon, AZ 86023-3088
James Simino District Ranger
Williams 928-635-5600
742 South Clover Road Fax: 928-635-5680
Williams, AZ 86046-9122
Danelle Harrison District Ranger
Prescott 928-443-8000
2971 Willow Creek Road, Bldg 4 Fax: 928-443-8208
Prescott, AZ 86301
www.fs.usda.gov/prescott
TERESA CHASE Forest Supervisor 928-443-8263
Seleatha Mendibles Executive Assistant 928-443-8263
Celeste Gordon Engineering, Lands & Minerals, Recreation 928-443-8215
Pete Gordon Fire and Fuels 928-443-8220
Janice Minarik Administrative Officer 928-443-8211
Michael Kellett Natural Resources 928-443-8222
Debbie Maneely Public Affairs Officer 928-443-8130
Steve Kelly Safety Manager 928-777-2235
Ranger Districts
Bradshaw 928-443-8000
344 South Cortez Street Fax: 928-443-8008
Prescott, AZ 86303-4398
Sarah Tomsky District Ranger
Chino Valley 928-777-2200
735 North Highway 89 Fax: 928-777-2208
Chino Valley, AZ 86323-0485
Jim Gilsdorf District Ranger
Verde 928-567-4121
300 East Highway 260 Fax: 928-567-1179
P.O. Box 670 TTY: 928-567-1108
Camp Verde, AZ 86322-0670
Todd Willard District Ranger
Prescott Fire Center 928-777-5630
Henry Y.H. Kim Aviation Facility Fax: 928-777-5607
2400 MelvilleDr
Prescott, AZ 86301
Hector Basso Cache Manager
Tonto 602-225-5200
2324 East McDowell Road Fax: 602-225-5295
Phoenix, AZ 85006-2496
www.fs.usda.gov/tonto
NEIL BOSWORTH Forest Supervisor 602-225-5201
Tom Torres Deputy Forest Supervisor 602-225-5203
Barry Johnson Acting Executive Assistant 602-225-5284
Carrie Templin Public and Legislative Affairs Officer 602-225-5290
Vacant Fire Staff Officer 602-225-5220
Chuck Denton Ecosystems Staff Officer 602-225-5252
Rebecca Hoffman Public Services Staff Officer 602-225-5257
Virginia Olsen Acting Administrative Officer 602-225-5210
Clarence Coffey Safety Officer 602-225-5209
Bray Addison Law Enforcement Patrol Captain 602-225-5241
Ranger Districts
Cave Creek 480-595-3301
40202 North Cave Creek Road Fax: 480-595-3346
Scottsdale, AZ 85262-3812
Micah Grondin District Ranger
Globe 928-402-6201
7680 Six Shooter Canyon Road Fax: 928-402-6292
Globe, AZ 85501-4079
Vacant District Ranger
Mesa 480-610-3301
5140 East Ingram Street Fax: 480-610-3346
Mesa, AZ 85205-3462
Gary Hanna District Ranger
Payson 928-474-7901
1009 East Highway 260 Fax: 928-474-7999
Payson, AZ 85541-4957
Debbie Cress District Ranger
Pleasant Valley  928-462-4301
Forest Road 63 Fax: 928-462-4346
P.O. Box 450
Young, AZ 85554-0450
Vacant District Ranger
Tonto Basin 928-467-3201
State Highway 188 Fax: 928-467-3239
HC02 Box 4800
Roosevelt, AZ 85545-4800
Kelly Jardine District Ranger
New Mexico
Carson 575-758-6200
208 Cruz Alta Road Fax: 575-758-6213
Taos, NM 87571-5983
www.fs.usda.gov/carson
JAMES DURAN Forest Supervisor 575-758-6301
Debbie Romero Administrative Assistant 575-758-6307
Kathy DeLucas Public Affairs Officer 575-758-6303
Audrey Kuykendall Planning Staff 575-758-6212
John Miera Resource Staff 575-758-6220
Steve Okamoto Recreation, Lands, Engineering, and Heritage 575-758-6370
Robert Morales Fire Staff (Carson/Santa Fe) 505-438-5630
Delfina Marie Gallegos-Trujillo Acting Safety Officer 575-758-6290
Ricardo Martinez Administrative Officer 575-758-6320
Ranger Districts
Canjilon 575-684-2489
P.O. Box 488 Fax: 575-684-2486
Canjilon, NM 87515-0469
Alicia Gallegos Acting District Ranger
El Rito 575-581-4554
P.O. Box 56 Fax: 575-581-4556
El Rito, NM 87530-0056
William J Eaton Acting District Ranger
Jicarilla 505-632-2956
664 East Broadway Fax: 505-632-3173
Bloomfield, NM 87413-6601
John Baldwin Acting District Ranger
Camino Real 575-587-2255
P.O. Box 68 Fax: 575-758-6236
Penasco, NM 87553-0068
Tammy Malone District Ranger
Tres Piedras 575-758-8678
P.O. Box 38 Fax: 575-751-3230
Tres Piedras, NM 87577-0038
Chris Furr District Ranger
Questa 575-586-0520
P.O. Box 110 Fax: 575-586-0521
Questa, NM 87556-0110
Jack Lewis District Ranger
Cibola 505-346-3900
2113 Osuna Road NE Fax: 505-346-3901
Albuquerque, NM 87113-1001 TTY: 505-346-3900
www.fs.usda.gov/cibola
ELAINE KOHRMAN Forest Supervisor 505-346-3804
Sarah Branum Administrative Operations Assistant 505-346-3885
Ruth Doyle Recreation, Engineering, Archaeology, Lands & Minerals, Tribal Relations 505-346-3871
Ian Fox, Acting Natural Resources, Planning, NEPA, Budget & Finance, GIS 505-346-3814
Barbara (Bea) Day Aviation, Fire Management (FMO) 505-346-3874
Donna Nemeth Public Affairs 505-346-3894
Zachary Parsons Wildlife Program Manager 505-346-3818
Donald Serrano Range Program Manager 505-346-3831
Venus Jensen, Acting Safety 505-346-3841
Vacant Forest Engineer 505-346-3848
Champe Green Forest Planner 505-346-3889
Vacant Recreation Program Manager 505-346-3851
Ranger Districts
Black Kettle 580-497-2143
18555 Hwy 47A, Suite B Fax: 580-497-2379
Cheyenne, OK 73628
Tom Smeltzer District Ranger
Kiowa and Rita Blanca 575-374-9652
714 Main Street Fax: 575-374-9664
Clayton, NM 88415-2949
Mike Atkinson District Ranger
Magdalena 575-854-2281
203 1st Street Fax: 575-854-2332
P.O. Box 45
Magdalena, NM 87825-0011
Dennis Aldridge District Ranger
Mountainair 505-847-2990
40 Ranger Station Road Fax: 505-847-2238
P.O. Box 69
Mountainair, NM 87036-0001
Vacant District Ranger
Mt. Taylor 505-287-8833
1800 Lobo Canyon Rd Fax: 505-287-4924
Grants, NM 87020
Alvin Whitehair District Ranger
Sandia 505-281-3304
11776 Highway 337 Fax: 505-281-1176
Tijeras, NM 87059-8619
Crystal Powell District Ranger
Gila 575-388-8201
3005 E. Camino del Bosque Fax: 575-388-8204
Silver City, NM 88061-7863 TTY: 575-388-8497
www.fs.usda.gov/gila
ADAM MENDONCA Forest Supervisor 575-388-8304
     Bernice McMahon Adminstrative Assistant 575-388-8206
Administrative Officer 575-388-8306
Gabe Holguin Fire & Aviation Management Staff Officer 575-388-8233
Tracey Weber Acting Recreation, Heritage, Engineering, Lands and Minerals Staff Officer 575-388-8372
Vacant Public Affairs Officer 575-388-8211
Art Telles Natural Resources Staff Officer 575-388-8417
Ranger Districts
Black Range 575-894-6677
1804 North Date Street Fax: 575-894-3597
Truth or Consequences, NM 87901
Larry Cosper District Ranger
Glenwood 575-539-2481
Box 8 Fax: 575-539-2485
Glenwood, NM 88039-0008
District Ranger
Quemado 575-773-4678
Box 159 Fax: 575-773-4114
Quemado, NM 87829-0159
Janice Stevenson District Ranger
Gila Cliff Dwellings National 575-536-9461
Monument and Gila Visitor Center
HC 68, Box 100
Silver City, NM 88061-9352
Bruce Fields Acting Superintendent
Reserve 575-533-6232
Box 170 Fax: 575-533-6605
Reserve, NM 87830-0170
John Pierson District Ranger
Silver City 575-388-8201
3005 East Camino del Bosque Fax: 575-388-8204
Silver City, NM 88061-7863
Russell Ward District Ranger 575-388-8430
Wilderness 575-536-2250
HC 68, Box 50 Fax: 575-536-2242
Mimbres, NM 88049-9301
Roman (Ray) Torres District Ranger
Lincoln 575-434-7200
3463 LasPalomas Road Fax: 575-434-7218
Alamogordo, NM 88310 TTY: 575-434-7218
www.fs.usda.gov/lincoln
TRAVIS MOSELEY Forest Supervisor 575-434-7306
Jason Schultz Acting Executive Assistant 575-434-7384
Ann Tusha Administrative Officer 575-434-7357
Vacant Public Services Staff Officer 575-434-7245
Ryan Whiteaker Fire Management Officer 575-434-7244
Sabrina Flores Supervisory Resource Staff Officer 575-434-7220
Rafael Castanon Engineering Staff Officer 575-434-7373
Jim Clementson Safety & Occupational Health Manager 575-434-7337
Loretta Benavidez Public Affairs Officer 575-434-7290
Ranger Districts
Smokey Bear 575-257-4095
901 Mechem Drive Fax: 575-257-6174
Ruidoso, NM 88345-7049 
Vacant District Ranger
Sacramento 575-682-2551
P.O. Box 288 Fax: 575-682-3394
Cloudcroft, NM 88317-0288
Elizabeth Humphrey District Ranger
Guadalupe 575-885-4181
5203 Buena Vista Drive Fax: 575-887-3690
Carlsbad, NM 88220
Brad L. Bolton District Ranger
Santa Fe 505-438-5300
Santa Fe, NM 87508 Fax: 505-438-5390
11 Forest Lane
Santa Fe, NM 87508
www.fs.usda.gov/santafe
MARIA T. GARCIA Forest Supervisor 505-438-5310
Joe Norrell Deputy Forest Supervisor 505-438-5311
Barb Fuller Executive Assistant 505-438-5312
Julie Anne Overton Acting Public Affairs Officer 505-438-5320
Mike Frazier Recreation, Heritage, Minerals, Lands, Engineering Staff  505-438-5350
Jon T. Williams Ecosystem Staff 505-438-5430
Robert Morales Fire Staff 505-438-5630
Cliff Gibbons Safety Manager 505-438-5315
Josh Hall NM Air & Water Quality Liaison 505-438-5319
Gina Melchor Supervisory Administrative Management Specialist 505-438-5330
Ranger Districts
Coyote 575-638-5526
State Hwy 96, Private Dr 1707, Bldg 20  Fax: 575-638-5351
HC 78, Box 1
Coyote, NM 87012-9701
Lee Stewart District Ranger
Cuba 575-289-3264
04 B County Rd 11 Fax: 575-289-0232
P.O. Box 130
Cuba, NM 87013-0130
Allan Setzer District Ranger
Jemez 575-829-3535
051 Woodsy Lane Fax: 575-829-3223
P.O. Box 150
Jemez Springs, NM 87025-0150
Vacant District Ranger
Pecos 575-757-6121
18 S. Main Street Fax: 575-757-2737
P.O. Drawer 429
Pecos, NM 87552-0429
Steve Romero District Ranger
Las Vegas 575-425-3534
1926 North 7th Street Fax: 505-454-0560
Las Vegas, NM 87701-4956
Steve Romero District Ranger
Espanola 505-753-7331
1710 North Riverside Drive Fax: 505-753-9411
Espanola, NM 87532
Sandy Hurlocker District Ranger