Region 6
Pacific Northwest Region
Oregon and Washington
1220 SW Third Ave, Portland, OR 97204-3440
Hours: 8:00 a.m. to 4:30 p.m. (PT)
E-mail: Mailroom R6@fs.fed.us
JAMES M. PEÑA   Regional Forester 503-808-2200
Fax: 503-808-2210
Becki Heath Deputy Regional Forester 503-808-2202
Dianne Guidry Deputy Regional Forester 503-808-2203
Tracy Tophooven Staff Assistant to the Regional Forester 503-808-2271
Monica Neal Executive Assistant to the Regional Forester 503-808-2204
Cathy Pearson Exec Assistant to the Deputy Regional Foresters 503-808-2213
Charles (Buddy) Byrd Safety & Occupational Health Manager 503-808-2626
Waldo Walker Tribal Relations Manager 503-808-2603
Linda Ulmer Columbia River Basin Fisheries Coordinator 503-808-2929
Office of the General Counsel
1220 SW Third Avenue, Room 310
Portland, OR 97204
BEVERLY LI Associate Regional Attorney 503-808-5969
Civil Rights
NITA WORNOM Director 503-808-2818
Monica Lindsey EEO Specialist 503-808-2536
Maria Mondragon-Almy EEO Specialist 503-808-2930
Scott Owen Recruitment Program Mgr.  503-808-2527
Audrey Matsumonji EEO Specialist 503-808-2701
Matt Maher EEO Assistant 503-808-2462
Acquisition Management
CHARLES HILL Director 503-808-2263
Scott Ayers Leasing and Property Program Manager 503-808-2708
Geoffrey Diehl Administrative Specialist 503-808-2258
Sarita Fryer Program Administrative Assistant 503-808-2404
Elida Monroe Supervisory Procurement Analyst 503-808-2373
Randall Wood Grants & Agreements Program Manager 503-808-2382
State & Private Forestry
DEBBIE HOLLEN Director 503-808-2340
Becky Slick  Budget and Planning 503-808-2323
Karl Dalla Rosa  Assistant Director and Landowner Assistance 503-808-2913
Kathy Sheehan Urban and Community 503-808-2351
Ron Saranich Regional Biomass Coordinator 503-808-2346
Cathy Selby Program Support Assistant 503-808-2692
Resource, Planning, and Monitoring
JULIA RIBER Director 503-808-2266
    Vacant Assistant Director Inventory and Monitoring 503-808-2175
    Jackie Andrew Assistant Director Forest Planning NEPA, Appeals 503-808-2464
    Debbie Anderson Regional Appeals Coordinator 503-808-2286
    Kristen Bonanno Regional Energy Coordinator 503-808-2376
    Mike Daugherty Administrative Assistant 503-808-2262
    Vacant Program Support Assistant 503-808-2291
    Julie Knutson Regional Environmental Coordinator 503-808-2276
    Sean Gordon Decision Support Assistant 503-808-2698
    Becky Gravenmier Science Coordinator Planning 503-808-2851
    Stacy Grimes Regional Litigation Paralegal 503-808-2657
    Elisabeth Grinspoon Regional Social Scientist 503-808-2207
    Jessica Rubado Environmental Coordinator 503-808-2902
    Stephanie Miller Team Leader Watershed Monitoring 541-750-7017
    Heidi Hopkins Appeals and NEPA Specialist 503-808-2278
    Max Wahlberg Forest Planning 503-808-2284
    Christopher Emmerich Paralegal Specialist 503-808-2274
Engineering
JOSE LINARES Director 503-808-2500
Christy Darden Deputy Director R6/R10 503-808-2532
Karen Melvin Program Support Assistant 503-808-2612
Rick Collins Transportation Planning Group Leader 503-808-2512
Julie Creed Environmental Group Leader R6/R10 503-808-2526
Tom Lockhart Programs Group Leader 503-808-2310
Marie Messing Transportation Dev and Construction Leader R6/R10 907-586-8834
Shonni Nelson Fleet Management Group Leader R6/R10 503-808-2892
Tom Snoberger Facilities Group Leader 503-808-2521
Amy Thomas FHWA Liaison R6/R10 (ERFO Coordinator R1) 503-808-2473
Kathy Vanhecke Structures Group Leader 503-808-2829
Rene Renteria Geotechnical Services and Dams Group Leader R6/R10 503-808-2503
Fire and Aviation Management
KEVIN MARTIN Director 503-808-2145
CiCi Chitwood Assistant Director - Business 503-808-2143
Vacant Fuel Specialist 503-808-3727
Willie Begay Smoke Management 503-808-2390
Shelby Gales Assistant Director - Ground Safety 503-808-6236
Jeff Fedrizzi State Fire Manager 503-808-6461
Vacant Information Tech Specialist 503-808-2188
Gidget Bishop Budget Analyst 503-808-2397
Laura Mayer Fuels Management Analyst 503-808-2189
Luann Grover Cooperative Fire Specialist 503-808-2345
Lauren Malony Prevention Specialist 503-808-2764
Dan O’Brien NWCC Manager 503-808-2732
Aaron Schoolcraft Assistant Director Aviation Officer 503-808-2359
Gary Boyd Regional Aviation Safety Manager 541-504-7263
Bobbie Scopa Assistant Director of Operations 503-808-6518
Phil Barricklow Program Support Assistant 503-808-2236
Data Resource Management
KJ SILVERTON DRM Director 503-808-2800
Zahid Chaudhry GIS Manager 503-808-2181
Vickie Cunderla Web, Business Mgt Areas, Database Tools Manager 509-664-9312
     Lisa Greber Geospatial Services Program Manager 503-808-2605
Kevin Wolfe Geospatial, Aerial, LIDAR, Cartography Manager 509-738-7717
Natural Resources
ML Smith Director 503-808-2955
FAX: 503-808-2469 
Carol Boyd Assistant Director Forest Products Vegetation / Management Ecology Group Leader 503-808-2990
Eric Johnston Assistant Director Watershed Fish Range Air Wildlife / Soils Botany Threatened & Endangered Species 503-808-2922
David Covel Program Administrative Support Assistant 503-808-2999
Office of Communications and Community Engagement
SHONI PILIP-FLOREA Director 503-808-2240
FAX: 503-808-2229
Maia Enzer Acting Assistant Director 503-808-2320
Vacant Administrative Support Assistant 503-808-2153
Stephen Baker Media Relations 503-808-2241
Vacant Public & Legislative Affairs 503-808-2220
Margaret Petersen Internal Communications 503-808-2414
Rosie Chaney Support Services 503-808-2460
Recreation, Lands, and Mineral Resources
Gordie Blum Director 503-808-2966
FAX: 503-808-2429
Craig Bortnem Regional Appraiser 503-808-2432
Jen Fitzpatrick Assistant Director 503-808-2438
Kevin Waldron LWCF & Title Program Mgr Lands 503-808-2401
Jeff Jones Minerals Regional Liaison, Geothermal 503-808-2430
Jocelyn Biro Regional Developed Sites, Fees, Caves & Karsts 503-808-2411
Jackie Parmer Program Support Assistant 503-808-2919
Budget and Financial Management
DONNA ALWINE Director, Budget and Financial Management 503-808-2797
Lucas Gallegos Budget Analyst 503-808-2254
Vacant Regional Budget Officer 503-808-2306
Darin Colby Financial Management Specialist 503-808-2985
Vacant Supervisory Financial Manager 503-808-2941
Ryan Gregg Budget Analyst 503-808-2463
Ron Huggins Budget Analyst 503-808-2472
Henderson Nguayan Financial Assistant (Dispatched) 425-783-6041
Christopher Emmons Budget Analyst 503-808-2397
Whitney Esguerra Budget Analyst 503-808-2480
Mindy McConnell Financial Assistant (Dispatched) 425-783-6065
Lisa Greber Program Analyst 503-808-2605
Patti Couch Financial Management Specialist 503-808-2653
Lisa Hillard Supervisory Financial Management Specialist 503-808-2941
Kyle Huddleston Financial Assistant   503-808-2637
NATIONAL FORESTS
Columbia River Gorge National Scenic Area
902 Wasco Ave. Suite 200
Hood River, OR 97031
541-308-1700
LYNN BURDITT Area Manager 541-308-1706
Jacob Benes Budget & Administrative Officer 541-308-1707
Miki Fujikawa Lands Staff Officer 541-308-1714
Darren Kennedy Fire Management Officer 541-308-1724
Vacant Recreation & Public Affairs Staff Officer 541-308-1703
Robin Shoal Resources, Scenery, & Planning Staff Officer 541-308-1716
Vacant Comm Engagement & Public Affairs 541-308-1700
Oregon
Deschutes
63095 Deschutes Market Road
Bend, OR 97701
Phone: 541-383-5300 FAX: 541-383-5531
E-Mail: Mailroom R6 Deschutes@fs.fed.us
JOHN ALLEN Forest Supervisor 541-383-5512
Shane Jeffries Deputy Forest Supervisor 541-383-5709
Karen Brand Recreation 541-383-5533
Peggy Fisher Engineering 541-383-5633
Yewah Lau Administrative Officer 541-383-5568
Alex Robertson Fire Management Officer (COFMS) 541-383-5577
Kristen McBride Timber/Veg Management/Natural Resources 541-383-5476
Jean Nelson-Dean Public Affairs 541-383-5561
Jessica Medina Administrative Analyst 541-383-5562
Ranger Districts
Bend Fort Rock
63095 Deschutes Market Road
Bend, OR 97701-4331
Kevin Larkin District Ranger 541-383-4000
Crescent
Highway 97 P.O. Box 208
Crescent, OR 97733
Vacant District Ranger 541-433-3200
Redmond Air Center
1740 SE Ochoco Way
Redmond, OR 97758-9505
Maurice Evans Air Center Manager 541-504-7200
Sisters
Highway 20 and Pine Street
P.O.Box 249
Sisters, OR 97759
Kristie Miller District Ranger 541-549-7700
R6 Seed Extractory
63095 Deschutes Market Road
Bend, OR 97701-9794
Kayla Harriman Seed Extractory Manager 541-383-5481
Fremont-Winema
Lakeview Interagency Office 541-947-2151
1301 South G Street FAX: 541-947-6234
Lakeview, OR 97630-1800
CONNIE CUMMINS Forest Supervisor 541-947-6201
Eric Watrud Deputy Forest Supervisor 541-947-6205
Marty Yamagiwa Natural Resources/Veg Planning Staff Officer 541-947-6204
Barry Shullanberger Interagency Fire Management Officer 541-947-6212
Tami Nixon Executive Program Assistant 541-947-6233
Seana Lammers Interagency Administrative Officer 541-947-6202
Chuck Burley Rec, Eng, Arch, Lands & Minerals Staff Officer 541-947-6297
Ranger Districts
Bly
61100 Highway 140
P.O. Box 25
Bly, OR 97601-7106
Dave Brillenz District Ranger 541-353-2701
FAX: 541-353-2750
Chemult
110500 Highway 97 North
“Deleted P.O. Box”
Chemult, OR 97731
Mike Lawrence District Ranger 541-365-7020
FAX: 541-365-2206
Chiloquin
38500 Highway 97 North
Chiloquin, OR 97624-7765
Mike Lawrence District Ranger 541-783-4020
FAX: 541-783-2134
Klamath
2819 Dahlia Street
Klamath Falls, OR 97601-7106
Heather Berg District Ranger 541-885-3406
FAX: 541-885-3452
Lakeview
18049 Highway 395
Lakeview, OR 97630-9130
Dave Brillenz District Ranger 541-947-6328
FAX: 541-947-6375
Paisley
303 Highway 31
P.O. Box 67
Paisley, OR 97636
Doug McKay District Ranger 541-943-4401
FAX: 541-943-4479
Silver Lake
65600 Highway 31
P.O. Box 129
Silver Lake, OR 97638
Doug McKay District Ranger 541-576-5701
FAX: 541-576-2450
Malheur
431 Patterson Bridge Road
P.O. Box 909 541-575-300
John Day, OR 97845-0909 FAX: 541-575-3001
STEVE BEVERLIN Forest Supervisor 541-575-3100
Ryan Nehl Deputy Forest Supervisor 541-575-3100
Cynthia Harris Executive Program Assistant 541-575-3100
Judy Morgan AO/Budget Officer 541-575-3310
Amy Unthank Planning and Natural Resources Staff Officer 541-575-3041
Gerald Dixon Veg Management 541-575-3018
Mike Montgomery Engineering, Lands, Minerals, Recreation 541-575-3166
Roy Walker Fire and Aviation 541-575-3103
Lisa Rynearson Occupational Safety Health Wellness 541-575-3007
Ranger Districts
Blue Mountain
431 Patterson Bridge Road
P.O. Box 909 541-575-3000
John Day, OR 97845-0909
Dave Halemeier District Ranger 541-575-3000
FAX: 541-575-3319
Emigrant Creek
265 Highway 20 South
Hines, OR 97738+9428
Christy Cheyne District Ranger 541-573-4300
FAX: 541-573-4398
Prairie City
327 SW Front Street
P.O. Box 337
Prairie City, OR 97869-0337
Gregory Moon District Ranger  541-820-3800
FAX: 541-820-3838
Mt. Hood
16400 Champion Way 503-668-1700
Sandy, OR 97055-7248 FAX: 503-668-1794
LISA NORTHROP Forest Supervisor 503-668-1750
Sharon Wallace Deputy Forest Supervisor 503-668-1749
Laura Pramuk Public Affairs 503-668-1791
Vicki Peterson Business & Public Services Staff Officer 503-668-1795
Keeley Heredia Finance 503-668-1620
Damen Therkildsen Health and Safety Officer 360-891-5057
Nancy Lankford Natural Resources Staff Officer 503-668-1663
Deb Roy Fire and Aviation Staff Officer 503-668-1756
Kristin Austin Engineering Staff Officer 503-668-1799
Ann Renninger Executive Assistant 503-668-1752
Ranger Districts
Barlow
780 NE Court
Dufur, OR 97021
Kameron Sam District Ranger 541-467-5101
Clackamas River
595 NW Industrial Way
Estacada, OR 97023-9001
Jackie Groce District Ranger 503-630-8701
Hood River
6780 Highway 35
Mt Hood-Parkdale, OR 97041-7754
Janeen Tervo District Ranger 503-352-1201
Zigzag
70220 East Highway 26
Zigzag, OR 97049
Bill Westbrook District Ranger 503-622-2001
Ochoco
3160 NE 3rd Street
Prineville, OR 97754 541-416-6500
FAX: 541-416-6695
STACEY L. FORSON Forest Supervisor 541-416-6625
Lisa Machnik Recreation, Lands, Minerals, and Partnership 541-383-5533
Peggy Fisher Eng, Minerals and Fleet Staff 541-383-5633
Vacant Program Specialist 541-416-6504
Yewah Lau Business and Planning Staff 541-383-5568
Patrick Lair Public Affairs Officer 541-416-6647
Kristen McBride Timber, Veg, Natural Resources Staff 541-383-5476
Alex Robertson Fire and Aviation Officer (COFMS) 541-383-5577
Ranger Districts
Central Oregon Interagency Dispatch Center
4550 Airport Way
Prineville, OR 97754-9399
Maria Maragni Dispatch Center Manager 541-416-6810
Crooked River National Grassland
274 Sw 4th St
Madras, OR 97741
Slater Turner District Ranger 541-416-6448
Lookout Mountain
3160 NE 3rd Street
Prineville, OR 97754
Slater Turner District Ranger 541-416-6448
Paulina
3160 NE 3rd Street
Prineville, OR 97754
Gary Asbridge District Ranger 541-416-6449
Rogue River-Siskiyou
3040 Biddle Road 541-618-2200
Medford, OR 97504-4119 FAX: 541-618-2400
ROB MACWHORTER Forest Supervisor 541-618-2200
Craig Trulock Deputy Forest Supervisor 541-618-2200
Eric Hensel Fire and Aviation 541-618-2100
Lori Blundell Executive Assistant 541-618-2034
Virginia Gibbons Public Affairs 541-618-2113
Debra Globig Administrative Officer 541-618-2040
Roy Bergstrom Recreation, Engineering, Lands, Heritage, Minerals and Fleet 541-618-2061
Brad Reed Procurement Property 541-618-2026
Ranger Districts
Gold Beach
29279 Ellensburg Avenue
Gold Beach, OR 9744-7719
Tina Lanier District Ranger 541-560-3600
High Cascades
47201 Highway 62
Prospect, OR 97536-9724
Mitch Kiyotakitsune District Ranger 541-560-3400
Powers
42861 Highway 242
Powers, OR 97466-9700
Jessie Berner District Ranger 541-439-6200
Siskiyou Mountains
6941 Upper Applegate Road
Jacksonville, OR 97530-8975
Donna Mickley District Ranger 541-899-3800
Wild Rivers
26568 Redwood Highway
Cave Junction, OR 97523-9309
Matt Paciorek District Ranger 541-592-4000
J. Herbert Stone Nursery
2606 Old Stone Road
Central Point, OR 97502-1371
John Justin Nursery Manager 541-858-6100
Siuslaw
3200 SW Jefferson Way 541-750-7000
Corvallis, OR 97331 FAX: 541-750-7234
E-mail: Mailroom R6 Siuslaw@fs.fed.us
JERRY INGERSOLL Forest Supervisor 541-750-7008
Juliana Schreiber Administrative Assistant 541-750-7010
Don Andreasen Safety Officer 541-563-8430
Vacant Fire Management 541-750-7084
Jeanna Ramos Civil Rights 541-750-7003
Michael Lang Administrative Officer 541-225-6471
Dani Pavoni Recreation 541-750-7046
Darren Lemon Engineering 541-225-6356
Lisa Romano Public Affairs Officer 541-750-7075
Jeff Uebel Natural Resources 541-750-7015
Ranger Districts
Central Coast Oregon Dunes NRA
1130 Forestry Lane
P.O. Box 400
Waldport, OR 97394
Michele Jones District Ranger 541-563-8445
Oregon Dunes NRA
855 Hwy 101
Reedsport, OR  97467
Vacant Deputy District Ranger 541-271-6000
Hebo
31525 Highway 22
P.O. Box 324
Hebo, OR 97122
Debbie Wilkins District Ranger 503-392-5117
Umatilla
72510 Coyote Rd 541-278-3716
Pendleton, OR 97801-3942 FAX: 541-278-3920
E-mail: Mailroom R6 Umatilla@fs.fed.us
GENEVIEVE MASTERS Forest Supervisor 541-278-3752
Joani Bosworth Public Affairs 541-278-3722
Brian Goff Fire Management 541-278-3748
David Hatfield Planning/Business 541-278-3875
Myrna Neil Administrative Assistant 541-278-3720
Wynn Avocette Operations 541-278-3848
Vacant Resources 541-278-3762
Ranger Districts
Heppner
117 West Main Street
P.O. Box 7
Heppner, OR 97836-0007
Ann Niesen District Ranger 541-676-9187
North Fork John Day
401 West Main Street
P.O. Box 158
Ukiah, OR 97880-0158
Ian Reid District Ranger 541-427-3231
Pomeroy
71 West Main Street
Pomeroy, WA 99347-9669
Monte Fujishin District Ranger 509-843-1891
Walla Walla
1415 West Rose Street
Walla Walla, WA 99362-1687
Mike Rassbach District Ranger 509-522-6290
Umpqua
2900 NW Steward Parkway 541-957-3200
Roseburg, OR 97471-1252 FAX: 541-957-3495
E-mail: Mailroom R6 Umpqua@fs.fed.us
ALICE CARLTON Forest Supervisor 541-957-3203
Kel’s Martinez Executive Assistant 541-957-3490
Cheryl Caplan Public Affairs Officer 541-957-3270
Josey Elefritz Budget/Administrative Officer 541-957-3207
Dennis Darling Fire, Fuel and Air  541-957-3305
Steve Marchi Recreation, Engineering, Lands & Minerals 541-957-3208
Ken Rice Forest Safety and Health 541-957-3418
Kris Sexton Planning, Products, Timber, Ecology and Natural Resources 541-957-3457
Ranger Districts
Cottage Grove
78405 Cedar Park Road
Cottage Grove, OR 97424
Joe Linn District Ranger 541-767-5000
Diamond Lake
2020 Toketee Ranger Station Road
Idleyld Park, OR 97447
Jimmy Tyree District Ranger 541-498-2531
Dorena Genetic Resource Center
34963 Shoreview Road
Cottage Grove,  OR 97424-9538
Lisa Winn Center Manager 541-767-5700
North Umpqua
18782 North Umpqua Highway
Glide, OR 97443
Bill Mulholland District Ranger 541-496-3532
Tiller
27812 Tiller Trail Highway
Tiller, OR 97484
Donna Owens District Ranger 541-825-3100
Wolf Creek Civilian Conservation Center
2010 Opportunity Lane
Glide, OR 97443
Wallowa-Whitman
1550 Dewey Avenue
Suite A
Baker City,  OR 97814
E-mail: Mailroom R6 Wallowa Whitman@fs.fed.us
Tom Montoya Forest Supervisor 541-523-1202
Chuck Oliver Deputy Forest Supervisor 541-523-1203
Dave Plummer Engineering 541-523-1261
Trish Wallace External Relations Staff 541-523-1222
Tanis Hester Administrative Assistant 541-523-1238
Bret Ruby Fire Management Officer 541-523-1415
Katy Gray Public Affairs Officer 541-523-1246
Larry Sandoval Natural Resources Staff 541-523-1242
Lee Mercer Safety Officer 541-523-1227
Ranger Districts
Wallowa Mountains Office
Wallowa Valley, Eagle Cap and Hells Canyon NRA
201 East 2nd Street
P.O. Box 905
Joseph, OR 97846
Kris Stein District Ranger 541-426-4978
Jake Lubera Deputy District Ranger 541-426-4978
La Grande
3502 Highway 20
La Grande, OR 97850
Bill Gamble District Ranger 541-963-7186
Whitman
1550 Dewey Avenue, Suite A
Baker City,  OR 97814
Jeff Tomac District Ranger 541-523-4476
Pine Office 541-742-7511
38470 Pine Town Lane
Halfway, OR 97834
Willamette
3106 Pierce Parkway Suite D 541-225-6300
Springfield, OR 97477 FAX: 541-225-6222
E-mail: R6 Willamette@fs.fed.us
TRACY BECK Forest Supervisor 541-225-6312
Holly Jewkes Deputy Forest Supervisor 541-225-6311
Trish Wilson Natural Resources Staff 541-225-6450
Therese O'Rourke Recreation Staff 541-225-6301
Mike Lang Administrative Officer 541-225-6471
Judy McHugh Public Affairs 541-225-6305
Darren Lemon Engineering 541-225-6356
Daniel Preston Health Safety Wellness 541-225-6340
Jessica Roosevelt Budget and Program Analysis 541-225-6349
Wes Worley Administrative Assistant 541-225-6314
Ranger Districts
Detroit
44125 N Santiam Highway SE HC 73
P.O. Box 320
Mill City, OR 97360
Grady McMahan District Ranger 541-854-4200
McKenzie River
57600 McKenzie Highway
McKenzie Bridge,  OR 97413-9612
Terry Baker District Ranger 541-822-7200
Middle Fork
46375 Highway 58
Westfir, OR 97492-9712
Duane Bishop District Ranger 541-782-5320
Sweet Home
4431 Highway 20
Sweet Home, OR 97386-3048
Nikki Swanson District Ranger 541-367-3147
NATIONAL FORESTS
Washington
Colville
765 South Main Street 509-684-7000
Colville, WA 99114-2507 FAX: 509-684-7280
E-mail: Mailroom R6 Colville@fs.fed.us
RODNEY SMOLDON Acting Forest Supervisor 509-684-7015
Kathleen T. Ward Natural Resources Staff 509-684-7106
Janet Thrasher Executive Assistant 509-684-7163
Sandy Mosconi Safety Officer 509-684-7058
Craig Newman Recreation, Engineering, Lands, Minerals 509-684-7104
Franklin Pemberton Public Affairs Officer 509-684-7177
Timothy Sampson Forest Fire Management Officer 509-684-7222
Jennifer Knutson Administrative Officer 509-684-7108
Ranger Districts
Newport
315 North Warren 509-447-7300
Newport, WA 99156-9061 FAX: 509-447-7301
Gayne Sears District Ranger 509-447-7316
Republic
650 East Delaware Avenue 509-775-7400
Republic, WA 99153-9701 FAX: 509-775-7401
Mike Herrin District Ranger 509-775-7415
Sullivan Lake
12641 Sullivan Lake Rd 509-446-7500
Metaline Falls, WA 99153 FAX: 509-446-7580
Gayne Sears District Ranger 509-446-7505
Three Rivers
255 West 11th Street 509-738-7700
Kettle Falls,  WA 99141-9526 FAX: 509-738-7780
Joshua White District Ranger 509-738-7728
Gifford Pinchot
10600 NE 51 Circle
Vancouver, WA 98682-5419
GINA OWENS Forest Supervisor 360-891-5100
Angela Elam Deputy Forest Supervisor 306-891-5101
Gala Miller Civil Rights (Point of Contact) 360-891-5014
Bob Varner Engineering, Lands, and Minerals 360-891-5181
Cindy Haverkate Employer of Choice 360-891-5074
Vacant Executive Assistant 360-891-5102
Sue Ripp Public Affairs 360-891-5222
Deb Roy Fire Management 360-891-5053
Dave Olson Natural Resources 360-891-5154
Ranger Districts
Cowlitz Valley
10024 U.S. Highway 12
P.O. Box 670
Randle, WA 98377-9105
Gar Abbas District Ranger 360-497-1105
Mt. Adams
2455 Highway 141
Trout Lake, WA 98650-9046
Mose’ Jones-Yellin District Ranger 509-395-3401
Mount St. Helens National
Volcanic Monument Headquarters
42218 NE Yale Bridge Road
Amboy, WA 98601-9715
Tedd Huffman Monument Manager 360-449-7810
Diana Perez Deputy District Ranger 360-449-7843
Mt. Baker-Snoqualmie
2930 Wetmore Avenue Suite 3A
Everett, WA 98201-4044
E-mail: Mailroom R6 Mt Baker Snoqualmie@fs.fed.us
JAMIE KINSBURY Forest Supervisor 425-783-6010
Diane Freeman Deputy Forest Supervisor 425-783-6011
Tracy O’Toole Public Affairs 425-783-6015
Anthony Engel Fire and Aviation 425-783-6070
Susan Hada Administrative Assistant 425-783-6012
Holly Bentz Technical Service/Forest Engineer 425-783-6035
Shawn Wise Health and Safety  425-783-6016
Deborah Konnoff Ecosystems and Strategic Planning 425-783-6030
Mike Schlafmann Public Services, Lands, Administration 425-783-6063
Ranger Districts
Darrington
1405 Emens Avenue N
Darrington, WA 98241-9502
Peter Forbes District Ranger 360-436-1155
FAX: 360-436-1309
Mt. Baker
810 State Route 20
Sedro-Woolley, WA 98284-1263
Erin Uloth District Ranger 360-856-5700
FAX: 360-856-1934
Skykomish
74920 NE Steven Pass Highway
P.O. Box 305
Skykomish, WA 98288-0305
Joe Neal District Ranger 360-677-2414
FAX: 360-677-2450
Snoqualmie
902 SE North Bend Way Bldg 1
North Bend,  WA 98045-8181
Martie Schramm District Ranger 425-888-1421
FAX: 425-888-1910
Okanogan/Wenatchee
215 Melody Lane
Wenatchee, WA 98801-5933
MIKE WILLIAMS Forest Supervisor 509-664-9323
Jason Kuiken Deputy Forest Supervisor 509-664-9308
Elka Missal Executive Assistant 509-664-9302
Holly Krake Public Affairs 509-664-9314
Maureen Hanson Administrative Officer 509-664-9307
Keith Satterfield Fire Manager 509-664-9228
Mike Kelly Safety and Wellness 509-664-9301
Stuart Woolley Resource Planning 509-664-9332
Jason Peterson Engineering & Minerals 509-664-9395
Ranger Districts
Chelan
428 West Woodin Avenue
Chelan, WA 98816-9724
Kari Grover Wier District Ranger 509-682-4920
Cle Elum
803 West 2nd Street
Cle Elum, WA 98922-1023
Michelle Capp District Ranger 509-852-1100
Entiat
2108 Entiat Way
P.O. Box 476
Entiat, WA 98822-0476
James Simino District Ranger 509-784-4700
Methow Valley
24 West Chewauch Rd
Winthrop, WA 98937-9254
Mike Liu District Ranger 509-996-4027
Naches
10237 Highway 12
Naches, WA 98937-9254
Kelly Lawrence District Ranger 509-653-1415
Okanogan Valley Office
1240 South 2nd Ave
Okanogan, WA  98840-97523-97723
Tonasket
1 West Winesap Street
Tonasket, WA  98855-9276
Matthew Reidy District Ranger 509-486-2186
Wenatchee River Leavenworth Office
600 Sherbourne
Leavenworth, WA  98826-1271
Jeff Rivera District Ranger 509-549-2553
Central Washington Interagency Communications Center (CWICC)
3796 Airport Way
East Wenatchee, WA  98802-8721
Brant Stanger Center Manager 509-653-1415
Olympic
Black Lake Blvd SW 360-956-2402
Olympia, WA 9812-5623 FAX: 360-956-2330
RETA LAFORD Forest Supervisor 360-956-2301
Rita Chandler Fire Management Officer 360-956-2390
Greg Wahl Forest Environmental Coordinator 360-956-2375
Grace Haight Administrative Assistant 360-956-2303
Vacant Public Affairs 360-956-2274
Kyle Noble Safety Officer 360-956-2332
Bob Metzer Acting Natural Resources Staff Officer 360-956-2293
Bill Shelmerdine Forest Engineer 360-956-2282
Dean Yoshina Recreation, Lands Heritage, Minerals Staff Officer 360-765-2201
Erick Stemmerman Administrative/Budget Officer 360-956-2469
Ranger Districts
Hood Canal
295142 Highway 101 S
P.O. Box 280
Quilcene, WA 98376
Dean Yoshina District Ranger 360-765-2201
Pacific
437- Tillicum Lane
Forks, WA 98331
Dean R.Millett District Ranger 360-374-1222 Forks;
360-288-0246 Quinault